Är du berättigad till 50 % prisreduktion?
För att erhålla 50 % prisreduktion på Auroras standarddebitering (företagsprislistan) krävs följande:
-
Uppdragsgivaren är inte registrerad för moms eller har en F-skattesedel. Med andra ord, vare sig beställaren eller fakturamottagaren är företag eller företagare.
-
Föremål för datarekonstruktion, en hårddisk, har varit installerad i en stationär dator eller laptop för lagring av information som används endast för privat bruk (privat data).
-
Föremål för datarekonstruktion används inte för lagring av myndighets-, företags- eller kommersiell information (affärsmässig data).
Vad anser vi med begreppet "privat användning"?
-
Några tänkbara exempel av privat data är: samling av familjebilder, privatekonomi eller avtal av privat karaktär, privata dokument, släktforskning, spel och musiksamling.
Vad anser vi med begreppet affärsmässig användning?
-
Några exempel av affärsmässig data är: företagsekonomi, kommersiella avtal, styrelseprotokoll eller upphandlingar, marknadsföring och budgetarbete, kalkyl och forskning, affärskorrespondens, löne-, kund-, eller leverantörsdatabaser.
-
Vetenskaplig forskning på universitetsnivå betraktar vi inte som privat data, dock kan viss prisreduktion förekomma.
Om ovanstående villkor inte uppfylls debiteras tjänster enligt prislistan avsedd för företag.
|